Son 5 Yılın Reyting Şampiyonları
SAYISAL SIRALAMALAR
HAFTALIK DİZİ TOP 10
DİZİ ANKETİ SONUÇLARI
OYUNCU ANKETİ SONUÇLARI
 

RTÜK'ten 8 Diziye Ceza: Gülperi, Çukur, Avlu, Söz, Kızım, Bizim Hikaye, BZÇ, Arka Sokaklar

Radyo Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), gelen şikayetleri değerlendirerek yaptığı incelemeler sonucunda yüksek reyting alan 8 diziye büyük ceza kesti.
RTÜKten 8 Diziye Ceza: Gülperi, Çukur, Avlu, Söz, Kızım, Bizim Hikaye, BZÇ, Arka Sokaklar
4 Ekim 2018
18:01
2227
1

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) yeni yayın döneminde küfür ve şiddet içerikli sahnelerle ekrana gelen 8 diziye ceza yağdırdı. Show TV’nin ‘Gülperi’ isimli dizisinde bir kadına taciz girişimi, makasla yaralama ve bir kadının tokatlanarak darbedilmesi sahnelerinin ekrana getirildiğini saptayan Üst Kurul, bu sahnelerin çocuk ve gençlerin fiziksel, zihinsel veya ahlaki gelişimine zarar verebilecek nitelikte olduğu kanaatine vardı. Gülperi dizisindeki bu sahneler nedeniyle Show TV’ye idari para cezası uygulanmasına karar verildi.

Çukur’ dizisi de yeni sezondaki ilk bölümlerinde RTÜK’ün yaptırımına uğradı. Üst Kurul, dizide yoğun şekilde kullanılan şiddet içerikli sahne ve diyalogların çocuk ve gençlerin fiziksel, zihinsel veya ahlaki gelişimine zarar verebilecek nitelikte olduğunu değerlendirerek dizinin yayınlandığı Show TV’ye idari para cezası uygulanmasını kararlaştırdı.

Star TV’nin ‘Avlu’ dizisinin tekrar bölümlerindeki şiddet içerikli sahneler de RTÜK’ün gözünden kaçmadı. Dizinin geçen sezonda 21.30’dan sonra yayınına giren tekrar bölümlerinin, yetersiz flulaştırma ile gündüz erken saatlerde ekrana getirildiği belirlendi ve sahnelerde buharlı pres ütü ile el yakma, alkolik anneden şiddet görme, buzdolabına kapatılma, bıçaklama gibi birçok şiddet sahnesinin yer aldığı saptandı. Star TV, bir başka dizisi olan ‘Söz’ nedeniyle de Üst Kurul’dan idari para cezası aldı.

Kızım’da ise bir sokak köpeğine ‘Mıstık’ ismi verilmesi, RTÜK’ün yaptırımına konu oldu. Köpeğe bu ismin verilmesi nedeniyle söz konusu yayının insan onuruna aykırılık teşkil edecek nitelikte olduğunu değerlendiren Üst Kurul, dizinin yayınlandığı TV8’e idari para cezası uygulanmasını kararlaştırdı.

Fox TV de 18 yaşından küçük bir kızın hamile kalmasının senaryolaştırıldığı ‘Bizim Hikaye’ isimli dizideki sahne ve diyalogların çocuk ve gençlerin fiziksel, zihinsel veya ahlaki gelişimine zarar verebilecek nitelikte olması nedeniyle Üst Kurul’dan idari para cezası aldı. ATV'nin ‘Bir Zamanlar Çukurova’ ve Kanal D'nin ‘Arka Sokaklar’ dizisine de para cezası uygulandı.

1.7
1.7 / 10 0
5 Oy

Bu Haber İçin Yorum Yaz

Yorumcu*
Konu/Başlık*
Yorum*
Duygunuz*

Bu Haber Hakkındaki Yorumlar

#30605
bizim hikaye
bence rtük şiddeti bahane edip dizilerden para kazanmaya çalışıyor çünkü 18 yaşından 1, 2 yaş küçük olan kız hamile kalıyor o yaştan daha küçük kızlar da hamile kalıyor, şiddet görüyor tacize uğruyor tecavüz ediliyor rtük o kadar düşünceliyse o cezayı gerçek hayatta onu yapanlara koysun çünkü dizileri yönetmen ve yapımcı idare ediyor bildiğimiz üzere, ve onlar da kadınlara yapılan bu gibi haksızlıklara baş kaldırıp adalete ve milletine haykırıyor yeter diye... dediklerimi yanlış anlamayın lütfen ben savunmak ya da yargılamak gibi bir şey demiyorum sadece onu düşünenler diziye engel değil gerçek hayattaki psikopatlara yasak koysun
29 Aralık 2018 / 20:55 Yorumcu Kimliği: a093dea0
Özel Dizi Haberleri
 
Anketler

 
Özel Dizi Haberleri
 
Dizi Oyuncuları
 
RSSFacebookTwitterGoogleYouTubeInstagram
Yazılım ve Tasarım: Tekin Medya