Son 5 Yılın Reyting Şampiyonları
SAYISAL SIRALAMALAR
HAFTALIK DİZİ TOP 10
DİZİ ANKETİ SONUÇLARI
OYUNCU ANKETİ SONUÇLARI
 

Mehmetçik Kutlu Zafer Oyuncuları, Kadrosu, Gerçek İsimleri, Cast Listesi

Mehmetçik Kutlu Zafer dizisinin oyuncuları ve rolleri. Mehmetçik Kutlu Zafer dizisi tüm oyuncu kadrosu ve karakterler. Oyuncuların gerçek adı ve yaşı. Dizide kimler oynuyor. Cast ekibi listesi, başrol, yan rol, kadın, erkek, çocuk, konuk, bölüm, ayrılan eski ve katılan yeni sezon oyuncuları, resimli açıklamaları.

Tüm Oyuncular İçin Aşağı Bakınız...

 • Mehmetçik Kutlu Zafer - İsmail Hacıoğlu - Üsküplü Ali Kimdir?
  Oyuncu:
  İsmail Hacıoğlu
  Rolü:
  Üsküplü Ali
  Karakter Açıklaması:
  Üsküp doğumlu olan Ali; zeki, inançlı, kararlı ve vatanı için ölümü göze almış kahraman bir Türk kumandanıdır. Teşkilat-ı Mahsusa'nın önemli isimlerinden biridir. Irak cephesinde düşman birliklerine karşı büyük mücadeleler vermiştir. Tek başına kalsa dahi, yeniden bir ordu kurup zafer kazanabilecek kadar inançlı ve askeri bir dehaya sahiptir. Üsküplü, aklın gücüne inanmaktadır. Onun için akıl ve inanç, birlikte var olmalıdır. Onun için memleket sevdası her şeyden önce gelir. Üsküplü, yeri geldiğinde üstlerine karşı, savunduğu doğrulardan canı pahasına da olsa vazgeçmez. Osmanlı'nın yeniden ayağa kalkacağına sonuna kadar inanan ve bu büyük rüya için yaşayan isimsiz kahramanlardandır. İngilizlerin eline geçen Kut şehrini kurtarmak, devlet sancağını tekrar dalgalandırmak için elinden gelenin en iyisini yapmaya çalışır.
 • Mehmetçik Kutlu Zafer - Cansu Tosun - Fatma Kimdir?
  Oyuncu:
  Cansu Tosun
  Rolü:
  Fatma
  Karakter Açıklaması:
  Kut şehrinin önemli tüccarlarından olan Şerif Neccar'ın tek çocuğudur. İdealist, zeki ve azimli olan Fatma, Beyrut'ta gazetecilik öğrenimini tamamlamış ve gazeteci olmayı başarmıştır. Fatma, iyi yürekli ve naif bir karaktere sahiptir. Haksızlıklara karşı sonuna kadar mücadele veren bir vatanseverdir.
 • Mehmetçik Kutlu Zafer - İsmail Ege Şaşmaz - Mehmet Kimdir?
  Oyuncu:
  İsmail Ege Şaşmaz
  Rolü:
  Mehmet
  Karakter Açıklaması:
  Mehmet, 20'li yaşların ortalarında, uzun boylu, atletik vücutlu, Darülfünun talebesi, vatanına milletine sonuna kadar bağlı, hırslı, kararlı, dostları ve vatanı için hayatını gözünü kırpmadan verecek; tabiri caizse, bir aslan parçasıdır. 5 yaşındayken anne ve babasını Osmanlı-Yunan savaşında şehit vermiştir. Savaş alanında onu bulan ve sahiplenen Hüsrev Baba tarafından yetiştirilmiştir. Hüsrev, ona hem ana-babalık hem arkadaşlık hem de akıl hocalığı yapmıştır. Hüsrev, Mehmet'in imanlı bir genç olarak yetişmesine de önayak olmuştur. Hüsrev'in Bektaşilik'ten gelen hümanizması Mehmet'i etkilemiştir. Mehmet aynı zamanda mazlumun yanında, sosyal adalet duygusu baskın, asi ruhlu, delifişek tabirli, inatçı bir kişiliktir. Aklı ile duygusunu ortak paydada kullanabilen zeki bir gençtir… Mehmet üvey olmasına rağmen, Hüsrev'i kalbinin derinliklerinde öz babası olarak kabul eder. Said'i de öz kardeşi olarak kabul etmiştir. Mehmet'in vatan sevgisinin temelinde yatan duygu, 5 yaşında gözünün önünde anne ve babasının öldürülmesidir.
 • Mehmetçik Kutlu Zafer - Ogün Kaptanoğlu - Hamilton Kimdir?
  Oyuncu:
  Ogün Kaptanoğlu
  Rolü:
  Hamilton
  Karakter Açıklaması:
  Karizmatik, acımasız ve yetenekli bir askerdir ve aynı zamanda av tutkunudur. Gerçek bir İngiliz milliyetçisidir olan Hamilton, bayrağı için her türlü gaddarlığı mübah gören bir savaş adamıdır. Sert mizacının yanında, tekinsiz bir mizah anlayışına da sahiptir. Öyle ki, düşmanına bir kelle gönderip içine de mutlu yıllar notu yazabilecek kadar korkusuz ve yaratıcıdır. Yükselme hırsları olmadığı için istikrarlı ve satın alınamaz bir yapısı vardır. Bu yüzden çok başarılı bir askerdir. Vatanı için, hiç bir emri sorgulamaz, ne gerekiyorsa yapar. Fakat her zaman aklında kendi planı da vardır. Merak eder, araştırır, kafa yorar. Bu özelliği ile Hamilton, düşmanları için son derece tehlikeli bir askerdir. Sır tutmakta üzerine yoktur. Ketumdur. Tuttuğunu koparır, hiç bir işi yarım bırakmaz, ya da pes etmez. Zafere ulaşmak için, sonuna kadar bütün yolları dener. En büyük zayıflığı, vatan sevgisinin ya da ordusuna olan sadakatinin sorgulanmasıdır. Ülkesi için ölmek, en büyük hayalidir. Milliyetçiliği yüzünden, safkan İngiliz olmayan kimseye saygı göstermez. Hintli askerlere karşı aşırı acımasız davranır. Kut günlerinde Hamilton'un en büyük düşmanı ise başta Üsküplü olmak üzere, ülkesi uğruna canını vermek için büyük mücadele veren Osmanlı askerleri olacaktır. Hamilton, sivri zekasını ve elindeki imkanları kullanarak Üsküplü arkadaşlarını, Osmanlı askerlerini yok etmek peşindedir. Bunun için akıl oyunları oynar, silahlı mücadeleye girer, misilleme yapar, aralarına casus sokar… Kimi zaman kazanır, kimi zaman kaybeder.
 • Mehmetçik Kutlu Zafer - Berk Erçer - Halil Kut Kimdir?
  Oyuncu:
  Berk Erçer
  Rolü:
  Halil Kut
  Karakter Açıklaması:
  Halil Bey, kıvrak zekalısı ve keskin bakışlarıyla karşısındakini hemen etkisi altına alan zeki bir kumandandır. 40 yaşlarındadır Halil Kut. Naif ve beyefendi tavırları zaman zaman otorite sorunları yaşamasına sebep olsa da, akılcı hamleleri ve yürüttüğü siyasetle her zaman zorlukları aşmayı bilmiştir. Genç yaşta edindiği yüksek rütbe sürekli olarak yeğeni Enver Paşa'ya mal edildiği için öfkelidir. Bu durum onun korkularına dönüşmüş, öfke patlamalarına sebep olmuştur. Ancak okumayı ve öğrenmeyi çok seven Halil Bey, çok hızlı bir şekilde kendini geliştirebilmektedir. En büyük özelliği kaba kuvvetle değil sabırla beklemesi ve işlerini sinsice yürütmesidir. Konuşmayı çok seven ve askerlerine nutuk atmaktan keyif alan biridir. Tek hayali üstün başarılar elde ederek liyakatini ispatlamaktır. Acımasız değildir, tam bir siyaset adamıdır ancak yeri geldiğinde bir maşa kullanarak her türlü acımasızlığı yapacak biridir. Üsküplü Ali, Süleyman Askeri'nin Halil Bey'e emanetidir. Ona karşı ayrı bir zaafı vardır. Ancak Ali'nin başına buyruk hareket etmesinden hoşlanmayacak, bu durum Halil Kut'un siyaseten zor durumlara düşmesine sebep olacaktır. Halil Kut, dizinin asıl kahramanıdır. Kut şehrinin kuşatmasında İngilizlere karşı kahramanca savaşmış, vatan savunmasında birçok cephede sıcak savaşın içinde bulunmuştur.
 • Mehmetçik Kutlu Zafer - İsmail Hakkı Ürün - Mevlüt Kimdir?
  Oyuncu:
  İsmail Hakkı Ürün
  Rolü:
  Mevlüt
  Karakter Açıklaması:
  33 yaşında külhanbeyi tarzında, Antalya yörüklerindendir. Osmancık Taburu askerlerinden biridir. Oldukça iyi ata binmektedir. Askerlere ağabeylik yapar.
 • Mehmetçik Kutlu Zafer - Ahmet Tansu Taşanlar - Zafir Kimdir?
  Oyuncu:
  Ahmet Tansu Taşanlar
  Rolü:
  Zafir
  Karakter Açıklaması:
  Zafir, 35 yaşlarında Beyrut'ta tahsil görmüş, dik ve etkileyici bakışları olan bir Arap gencidir. Normalde oldukça kibar bir beyefendi olan Zafir, adamlarını fırçalarken bir canavar halini almaktadır. Görünen naif kişiliğin içinde, acımasız bir kral yatmaktadır. Kut şehrinin kaymakamı olan Ebu Ula'nın oğludur. Savaşın patlak vermesiyle, Beyrut'taki tahsilini bırakıp Kut'a dönmüştür. İleri seviyede siyaset ve ilmi eğitimler almıştır bunun yanı sıra askeri becerileri de vardır. Bazen adamlarının başaramadığı bir işi tek başına çözmesi gerekir ve Zafir bunu başarıyla çözer.
 • Mehmetçik Kutlu Zafer - Özgü Kaya - Zeynep Kimdir?
  Oyuncu:
  Özgü Kaya
  Rolü:
  Zeynep
  Karakter Açıklaması:
  Zeynep, Irak çöllerinin gördüğü en güzel kızlardan biridir… Bir ceylan kadar zarif olsa da gerektiğinde çöl aslanı gibi güçlü olabilmektedir. Uzun boylu, ince boyunlu, ince belli, siyah gözlü, siyah saçlı, 20'li yaşların henüz başında olan bir esmer güzelidir. Şiir ve aşk destanlarına ilgi duyan Zeynep'in en sevdiği eser Leyla ile Mecnun mesnevisidir. Ninesinden dinleyerek öğrendiği Binbir Gece Masalları'nı ezbere bilmektedir. Mert, cesur, vatansever ve nezaket sahibi biri olması, onun ayırt edici özelliklerinin başında gelir. İhanet, yalan ve vefasızlık onun hoşlanmadığı davranışlardır. Duygularını, hatıralarını ve düşüncelerini karaladığı defter, onun yanından ayırmadığı ve vazgeçemediği tek şeyidir. Güçlü bir kadın olan Zeynep, aynı zamanda duygusal, zarif ve atılgan bir yapıya sahiptir. Pratik bir zekâya sahip olması, başat özelliklerinden birisidir. Kut-ül Amare'nin karanlık gecelerinde damda yıldızları seyrederek hayallere dalması onun farklı yönlerinden birisidir. Kendisine neden evlenmediğini soranlara 'vatan hür olmadıkça sevdalarımız da esarettedir' diyerek cevap verir. Kahramanı ninesidir. Ninesinden öğrendiği şifacılığı insanlara yardımcı olabilmek için meslek olarak yapar. Mehmet'in Kut-ül Amare'ye gelmesinden sonra yakın bir ilişkiye girecekler ve bu, aralarında büyük bir aşk hikâyesi meydana getirecektir. Kut-ül Amare'nin işgalden kurtarılması için Mehmet'in verdiği mücadeleye ortak olacak ve Mehmet'in arkadaşları ile bu kutsal vazife için canını ortaya koyacaktır.
 • Mehmetçik Kutlu Zafer - Dilşad Çelebi - Alisa Kimdir?
  Oyuncu:
  Dilşad Çelebi
  Rolü:
  Alisa
  Karakter Açıklaması:
  İngiliz ordusunda görev yapan hemşire Alisa, Kut'un işgaliyle birlikte Basra'dan buraya tayin edilmiştir. 20'li yaşlarının sonunda, güzel, alımlı bir kadındır. Sert yüz yapısı, sempatik tavırları ile her zaman dikkatleri üzerine çekebilmektedir. İngiliz vatanseveri olduğu gibi aynı zamanda çok cana yakın ve yufka yüreklidir. Yardımsever ve yetenekli bir hemşire olan Alisa, yalnızca İngiliz askerlerine karşı değil Hintli askerlere de sevgi beslemekte ve çoğu zaman onlara yardım etmektedir. Güzelliği ile sıkça göze batan Alisa, sevecenliğinin yanında son derece cesur ve hakkını yedirmeyen biridir. Yeri geldiğinde acımasız birine dönüşebilir. İşi gereği artık kan görmeye alışmış, soğukkanlı biridir. Bir erkek gibi dövüşebilmektedir. Gönüllü olarak orduya yazılmıştır. Hoşgörülü ve saygılıdır. Tek amacı hayat kurtarmaktır. Mehmet'i ilk gördüğü andan itibaren onu beğenmiş hatta zaman geçtikçe bu beğenme duygusu hoşlanmaya belki aşık olmaya kadar ilerlemiştir. Bu hoşlantısını sır gibi saklar Alisa. Alisa'nın Mehmet'e olan zaafı; dizinin temel çatışması olan Hamilton-Üsküplü savaşında, dengelerin değişmesine sebep olacaktır.
 • Mehmetçik Kutlu Zafer - Semih Ertürk - Said Kimdir?
  Oyuncu:
  Semih Ertürk
  Rolü:
  Said
  Karakter Açıklaması:
  22 yaşında, Darülfünun öğrencisidir. İlgi odağı olmayı önemseyen, hırslarını ön planda tutan, kuralcı ve görevci bir yapıya sahiptir. Bir yönüyle merhametli ve vatanseverdir. Hüsrev'in öz oğludur.
 • Mehmetçik Kutlu Zafer - Cansu Fırıncı - Rajat Kimdir?
  Oyuncu:
  Cansu Fırıncı
  Rolü:
  Rajat
  Karakter Açıklaması:
  Zayıf ve çelimsiz bir adam olan Rajat, 30'lu yaşlarındadır. Derdini dile getiremeyen ama bunu her zaman mimiklerinde ve hareketlerinde belli eden bir yapısı vardır. Sakin ve itaatkâr bir Hint subayı olan Rajat, diğer Müslüman Hintli askerler gibi kendi dininden olanlarla savaşmanın endişesini taşımaktadır. Müslüman olan Osmanlı'yla savaşmaktan memnun değildir. Yüzbaşı olmasına, diğer Hintlilerden çok daha fazla ayrıcalığa sahip olmasına rağmen, Rajat İngilizlerin tavrından rahatsızdır. İnançlı bir Müslüman olan Rajat, İngilizlerin müslümanlar üzerindeki kirli oyunlarını çok geçmeden anlayınca bir arayış içine girmiştir. Bu arayışını da Dr. Salman'a dile getirir ve nihayetinde Üsküplü ile tanışır ve onun casusluğunu yapmaya başlar. Rajat için Üsküplü için, müslümanlar için savaşıyor olmak son derece gurur vericidir. Bu inançla İngilizlerin türlü zulümleri karşısında susmasını bilir ve elinden geldiğince Üsküplü için çalışır.
 • Mehmetçik Kutlu Zafer - Fatih Dönmez - Townshend Kimdir?
  Oyuncu:
  Fatih Dönmez
  Rolü:
  Townshend
  Karakter Açıklaması:
  General, zeki, belagat ustası ve karizmatik bir liderdir. Uzun boyludur ve sert bir mizacı vardır. Gülerken bile karşısındakini tedirgin edebilir, çünkü biraz sonra ağzından nasıl bir karar çıkacağı hiç belli olmaz. Sakalsız, iyi giyimli olan Townshend ayakkabı ve çizmeleri konusunda takıntılıdır. Townshend'in hayvan sevgisi meşhur olmakla beraber, bir İngiliz beyefendisi olanın önemini her fırsatta vurgulamayı da ihmal etmez. Özellikle Hintli askerlere karşı büyük bir kibir beslemektedir. Townshend, kaba kuvvetle, asker sayısı ile değil akılla savaş kazanılacağına inanmaktadır. İyi bir siyasetçidir ancak Irak cephesi onun bu naifliği için fazla ilkeldir. Sanata olan düşkünlüğü bilinmektedir. En büyük hayali İngiliz medeniyetini dünyaya kanla değil refahla tanıtmaktır. Bu yüzden üstleriyle zaman zaman atışmalar yaşamaktadır. Savaşın cesaretle ve dürüstçe yapılması gerektiğine inanır. Bu savaşta güvendiği tek adam ise Hamilton'dur. Şehrin yönetimi görevine Hamilton'a vermiştir, bu durum çoğu zaman aralarında sert konuşmalara sebep olmaktadır. Ondan tek istediği ‘Üsküplüyü' yakalamasıdır.
 • Mehmetçik Kutlu Zafer - Emre Narcı - Nurettin Paşa Kimdir?
  Oyuncu:
  Emre Narcı
  Rolü:
  Nurettin Paşa
  Karakter Açıklaması:
  Nurettin Bey, elli yaşlarında, kararlı, istikrarlı ve sözünden dönmeyen bir askerdir. Uzun boylu, sakallıdır. Karşısında ki insana karizmasıyla etkileyebilmektedir. Vatanperver ancak aklı her şeyden üstün tutan bir mizacı vardır. Bu yönüyle siyasi dengeleri gütmekte zorlanmamaktadır. İyi bir siyasetçi ve belagat ustasıdır. Tek hayali savaşı kazanarak ülkesine hizmet etmek ve hatırlanmaktır. Bu durum kibrini beslemekte ve zaman zaman acımasız bir kumandan olmasına sebep olmaktadır. Yetiştirilme tarzından dolayı disiplinli ve inatçıdır. Bazen verdiği kararlarda kibrinden dolayı hataya düşmekte fakat hatasını anladığında bunu cesurca kabul edebilmektedir. Halil Kut Paşa'ya, sadakati ve zekâsından dolayı saygı duymaktadır. Ancak zaman zaman aralarında yaşanan ego savaşlarında rütbesini ön plana çıkarmaktan çekinmeyecektir. Onu tanımlayan en doğru tabir 'acımasız bir vatansever' olmalıdır. İlerleyen bölümlerde komutasını Halil Kut paşaya devredecektir. Bu zamana kadar da Halil Kut ile çoğu zaman ters düşecek bazen de restleşecektir.
 • Mehmetçik Kutlu Zafer - Yıldırım Gücük - Ebu Ula Kimdir?
  Oyuncu:
  Yıldırım Gücük
  Rolü:
  Ebu Ula
  Karakter Açıklaması:
  Kut'ül Amare şehrinin yöneticisidir. Zeki ve ketum biridir. Önemli kararları soğukkanlılıkla alabilir. Diplomatik ilişkileri dengede tutabilecek kadar akıllı ve siyasi birikime sahiptir. Oğlu Zafir onun için çok önemlidir. Zafir'i bir lider gibi yetiştirmiş, tahsili için Beyrut'a göndermiştir.
 • Mehmetçik Kutlu Zafer - Yiğit Uçan - Şamil Kimdir?
  Oyuncu:
  Yiğit Uçan
  Rolü:
  Şamil
  Karakter Açıklaması:
  Osmancık Taburu'nun neferi
 • Mehmetçik Kutlu Zafer - Burak Yenilmez - Hasan Kimdir?
  Oyuncu:
  Burak Yenilmez
  Rolü:
  Hasan
  Karakter Açıklaması:
  Osmancık Taburu'nun neferi
 • Mehmetçik Kutlu Zafer - Atakan Yarımdünya - Ahmet Kimdir?
  Oyuncu:
  Atakan Yarımdünya
  Rolü:
  Ahmet
  Karakter Açıklaması:
  Osmancık Taburu'nun neferi
 • Mehmetçik Kutlu Zafer - Gökhan Karacık - Yakup Kimdir?
  Oyuncu:
  Gökhan Karacık
  Rolü:
  Yakup
 • Mehmetçik Kutlu Zafer - Hasan Fehmi Gökdeniz - Mecnun Kimdir?
  Oyuncu:
  Hasan Fehmi Gökdeniz
  Rolü:
  Mecnun
  Karakter Açıklaması:
  Mecnun, zeki, verilen emri harfiyen yerine getiren, güvenilir bir Arap'tır. Baba Haydar'ın el verdiği adamlardan biridir, anne babası olmayan Mecnun, Baba Haydar'ı babası gibi bellemiştir. İngiliz işgalinden sonra, Teşkilatçılara yardım eden Baba Haydar ile birlikte çalışır, Yakup ile birlikte Üsküplünün güvendiği adamlardan biri olacaktır ve şehrin kurtarılmasında büyük görev üstlenecektir.
 • Mehmetçik Kutlu Zafer - Hakan Örge - Alfred Kimdir?
  Oyuncu:
  Hakan Örge
  Rolü:
  Alfred
  Karakter Açıklaması:
  İngiliz teğmen
 • Mehmetçik Kutlu Zafer - Mehmet Çevik - Baba Haydar Kimdir?
  Oyuncu:
  Mehmet Çevik
  Rolü:
  Baba Haydar
  Karakter Açıklaması:
  Baba Haydar'a bir söylersin bin işitirsin. Baba Haydar bir söyler, bin dinlenir. Öylesine bir deli ki ağzından çıkan lafı duyan üç defa düşünür de öyle anlar. Baba Haydar bağlama çalar, türkü söyler ama Baba Haydar'ın damarına basan oldu mu, jiletten tezenesi ile bir grup İngiliz askerinin içine girer ve onları haklar. Çoğu zaman işleri keskin zekası sayesinde kolayca çözer. Üsküplü ile iyi bir iletişimi vardır, Üsküplü onun tecrübesinden ve güçlü sezgilerinden faydalanmayı ihmal etmez. Mahallede aç bir kimse, dertli bir kul varsa, çaresi Baba Haydar'dadır. Baba Haydar bir lokma ekmekle insanların karınlarını doyurur, bir çift güzel sözle onların yüreklerini aydınlatır. Şu hayatta Baba Haydar'ın boyun eğmeyeceği üç şey vardır; yalancılık, adaletsizlik ve zorbalık. İngilizler bunların çok daha fazlasını yaparak işgal ederler Kut şehrini. Tüm yerli halk gibi, Baba Haydar ve ailesinin hayatları da bundan etkilenir. Baba Haydar, Kut şehri işgal altındayken İngiliz zorbalığını yenmek için yeniden örgütlenen Üsküplüye gizliden gizliye yardım etmeye başlar. Öyle ki, hizmetli olarak çalıştığı evin altındadır, hücre evi. Aynı zamanda dizinin dış sesidir Baba Haydar, bazı olayları onun sesinden duyarız, o anlatır izleyiciye.
 • Mehmetçik Kutlu Zafer - Hakan Vanlı - Şerif Neccar Kimdir?
  Oyuncu:
  Hakan Vanlı
  Rolü:
  Şerif Neccar
  Karakter Açıklaması:
  Kut şehrinin önde gelen zengin tüccarlarından biridir. Gücü çok seven Neccar için para her şeyden önemlidir. Kızı Fatma tek zafiyetidir. Bağımsız bir Arap bir devletinin kurulacağı hayaline sahip bir Arap milliyetçisidir.
 • Mehmetçik Kutlu Zafer - Umut Tanyolu Kimdir?
  Oyuncu:
  Umut Tanyolu
 • Mehmetçik Kutlu Zafer - Doruk Uysal Kimdir?
  Oyuncu:
  Doruk Uysal

Mehmetçik Kutlu Zafer
0
Editör Ol
2
Yorum Yaz
7.5
7.5 / 10 0
8 Oy
Mehmetçik Kutlu Zafer Oyuncuları
Özel Dizi Haberleri
 
Anketler

 
Özel Dizi Haberleri
 
Dizi Oyuncuları
 
RSSFacebookTwitterGoogleYouTubeInstagram
Yazılım ve Tasarım: Tekin Medya