Son 5 Yılın Reyting Şampiyonları
SAYISAL SIRALAMALAR
HAFTALIK DİZİ TOP 10
DİZİ ANKETİ SONUÇLARI
OYUNCU ANKETİ SONUÇLARI
 

Mehmed Bir Cihan Fatihi Oyuncuları, Kadrosu, Gerçek İsimleri, Cast Listesi

Mehmed Bir Cihan Fatihi dizisinin oyuncuları ve rolleri. Mehmed Bir Cihan Fatihi dizisi tüm oyuncu kadrosu ve karakterler. Oyuncuların gerçek adı ve yaşı. Dizide kimler oynuyor. Cast ekibi listesi, başrol, yan rol, kadın, erkek, çocuk, konuk, bölüm, ayrılan eski ve katılan yeni sezon oyuncuları, resimli açıklamaları.

Tüm Oyuncular İçin Aşağı Bakınız...

 • Mehmed Bir Cihan Fatihi - Kenan İmirzalıoğlu - Mehmed Kimdir?
  Oyuncu:
  Kenan İmirzalıoğlu
  Rolü:
  Mehmed
  Karakter Açıklaması:
  İslam Aleminin yetiştirdiği en büyük dehalardan birisi... Asker, Devlet Adamı, Mühendis, Mimar, Şair... Batılıların tabiri ile Rönesans Sultanı... Fetret Devri'nden çıkmış, kaderi sallantıda olan Osmanlı İmparatorluğu'nu bir Dünya Devleti haline getirecek olan münevver... Adının Fatih sıfatıyla anılmasına sebep olacak büyük fethi, Konstantinapolis'in fethini gerçekleştirmek için durmadan çalışacaktır. İçerde ve dışarda kendisine oynanan oyunlarla, Bizans Entrikalarıyla boğuşacak, ve babasına verdiği sözü sonunda tutacak, Hz. Muhammed (SAV)'in övgüsüne mazhar olacaktır.
 • Mehmed Bir Cihan Fatihi - Çetin Tekindor - Çandarlı Halil Paşa Kimdir?
  Oyuncu:
  Çetin Tekindor
  Rolü:
  Çandarlı Halil Paşa
  Karakter Açıklaması:
  Sultan Mehmed'e babasından yadigar kalan Veziriazam... Devlette Osmanlı ailesinden sonra gelen en güçlü ailenin, Çandarlı ailesinin temsilcisi... Sultan Murat ölürken Çandarlı'ya, "Mehmed'in Konstantinapolis hayalinin devleti ateşe atmasına müsaade etme" diye vasiyet eder. Çandarlı'nın büyük çelişkisi böyle başlar. Bir tarafta dünyada en saygı duyduğu adama verdiği söz, öte tarafta yüreği Konstantinapolis ateşiyle yanan Sultanı Mehmed... Bir babayla oğulun arasında sıkışmış kalmış, Devleti için en hayırlısını ümit eden bir adamdır Çandarlı... Ama verdiği söz onu Mehmed'le karşı karşıya getirecek, belki de sultanına ihanete mecbur edecektir.
 • Mehmed Bir Cihan Fatihi - Gürkan Uygun - Delibaş Kimdir?
  Oyuncu:
  Gürkan Uygun
  Rolü:
  Delibaş
  Karakter Açıklaması:
  Mehmed'in fedaisi... Canını sultanının canına, ruhunu ruhuna katmış, daha o konuşmadan ne istediğini anlayacak kadar aşina olmuş bir cengaver. Delibaş dünyada Sultanından başka kimseyi sevmemiş, sevmeyi de istememiştir. Ne parayı, ne köşkleri, sarayları gözü görmemiş; bilakis hepsinden kaçmak, sultanıyla seferlere çıkmak, akınlar yapmak çekmiştir yüreği... Ama ne oldum dememeli, ne olacağım demeli misali, Delibaşın deli yüreği aşkla imtihan olacaktır. Hem de hiç aşık olmaması gereken, aksine bulduğu yerde öldürmesi gereken birisine...
 • Mehmed Bir Cihan Fatihi - Ertan Saban - Konstantinos Kimdir?
  Oyuncu:
  Ertan Saban
  Rolü:
  Konstantinos
  Karakter Açıklaması:
  Bizans İmparatoru Konstantinos zeki bir komutan olmanın yanı sıra halkının sevgisini kazanmış önemli bir siyasi kişiliktir. II.Mehmed'in tahta çıkması Konstantinopolis'teki dengeleri sarsmaya başladıkça alacağı her karar Bizans'ın kaderini etkileyecektir.
 • Mehmed Bir Cihan Fatihi - Büşra Develi - Eleni Kimdir?
  Oyuncu:
  Büşra Develi
  Rolü:
  Eleni
  Karakter Açıklaması:
  Mega Dük Notaras'ın kızı olarak en büyük hayali günün birinde Bizans'ın önemli mimarlarından biri olmak iken siyasi sebepler nedeniyle Şehzade Orhan'la evlenmeye zorlanır. Konstantinopolis'ten Edirne'ye doğru başlayan yolculuğu Sultan Mehmed'in esiri olmasıyla son bulur. Tabii her son yeni bir başlangıçtır.
 • Mehmed Bir Cihan Fatihi - Hazal Filiz Küçükköse - Melike Kimdir?
  Oyuncu:
  Hazal Filiz Küçükköse
  Rolü:
  Melike
  Karakter Açıklaması:
  Çandarlı Halil Paşa'nın kızıdır. Kendini bildi bileli Mehmed'e aşıktır. Mehmed çocuk yaşında tahttan ayrılıp Manisa'ya gönderildiğinde onu bekleyeceğine yemin etmiş, döneceği günü beklemiştir. Murad Han'ın ölmesi üzerine Mehmed yeniden tahta geçince Melike'nin de dileği gerçek olur. Ancak Mehmed eski Mehmed değildir.
 • Mehmed Bir Cihan Fatihi - Funda Eryiğit - Evdokya Kimdir?
  Oyuncu:
  Funda Eryiğit
  Rolü:
  Evdokya
  Karakter Açıklaması:
  Beş yaşında ailesini kaybetmiştir. Kimsesiz kalınca Notaras sahip çıkmış, eğitip gizli teşkilata hizmet eden bir suikastçı yapmıştır onu. Keskin zekası, güzelliği zamanla onu önemli bir savaşçı haline getirmiştir. Sultan Mehmed'i öldürmesi için Edirne'ye gönderilir. Evdokya Edirne'de saraya sızacak, zamanı geldiğinde de Mehmed'in işini bitirecektir. Ancak Edirne'de, aslında kim olduğuna dair sorularına cevaplar bulmaya başladıkça içinde birtakım çelişkiler, gel gitler belirecek ve başka bir insana dönüşmeye başlayacaktır.
 • Mehmed Bir Cihan Fatihi - Kaan Çakır - İshak Paşa Kimdir?
  Oyuncu:
  Kaan Çakır
  Rolü:
  İshak Paşa
  Karakter Açıklaması:
  Mehmed'in babası Murat Hanın diğer veziri... Mehmed'in tahta çıkmasıyla devletteki otoritesini, belki vezirliğini, belki kellesini kaybetmekten korkacaktır İshak Paşa. Bu yüzden, taht oyunlarında büyük riskler alacak ve kaybeden tarafta olmamak için her daim fırsat gözleyecektir. Mehmed'in onu da Çandarlı Halil Paşa ile birlikte baba yadigarı görmesinden ve vezirlik makamında tutmasından sonra bile içi rahat etmeyecektir.
 • Mehmed Bir Cihan Fatihi - İdil Fırat - Mara Hatun Kimdir?
  Oyuncu:
  İdil Fırat
  Rolü:
  Mara Hatun
  Karakter Açıklaması:
  Sırbistan Prensesi Mara, 14 yaşında Sultan Murad'a siyasi evlilik amacıyla gönderilmiştir. Mara çocuk doğurmamış olsa da Fatih Sultan Mehmed'e üvey annelik yapmış ve Mehmed tarafından hep sevilmiştir. Bir hristiyan olan Mara, dinini özgürce yaşamış, baskı görmemiştir. Sultan Murad'ın ölümüyle tahta geçen Mehmed onun bilgisi ve sadakatinden her daim yaralarlanmak ister. Osmanlı'ya ve Mehmed'e olan bağlılığı Mara'yı fetihe giden yolda önemli bir figür haline getirecektir.
 • Mehmed Bir Cihan Fatihi - Burak Tamdoğan - Şahabettin Paşa Kimdir?
  Oyuncu:
  Burak Tamdoğan
  Rolü:
  Şahabettin Paşa
  Karakter Açıklaması:
  Zağanos Paşa ile birlikte Mehmed'in Lala Paşası... Osmanlı tarihinin gördüğü en büyük iktisatçılardan birisi... Konstantinapolis'in fethi için, Osmanlı'nın tarihinde görülmemiş bir bütçe çalışması yapacak ve fethi mümkün kılan isimlerden birisi olacaktır. Ama hadımağalığından vezirliğe kadar yükselmesini sağlayan zekası, mazide kalmış bir aşkın batağına saplanan yüreğini kurtarmaya derman olmayacaktır. İlk gençlik yıllarında aşkı için ödediği bedel, yıllar sonra onu yeniden esir alacaktır.
 • Mehmed Bir Cihan Fatihi - Sedef Avcı - Leyla Kimdir?
  Oyuncu:
  Sedef Avcı
  Rolü:
  Leyla
  Karakter Açıklaması:
  Sultan Murad'ın cariyelerinden herhangi birisi... Ama taşıdığı sır yüzünden bırakın herhangi bir cariye olmayı, Osmanlı devleti denen çınarı köklerinden sarsacak kadar önemli bir kadına dönüşecektir Leyla Hatun. Devlet ile canı arasında kalacak, Mehmed'le gizli düşmanları arasında yaşanan savaşta hiç beklenmedik bir karar vermek zorunda kalacaktır. Ama Mehmed'i de bir karar vermeye mecbur bırakacaktır.
 • Mehmed Bir Cihan Fatihi - Atsız Karaduman - Zağanos Paşa Kimdir?
  Oyuncu:
  Atsız Karaduman
  Rolü:
  Zağanos Paşa
  Karakter Açıklaması:
  Mehmed'in küçüklüğünden beri yanından ayırmadığı Lala Paşası... Onun hayallerini bilip, bütün sırlarına ortak olmuştur. Zağanos Paşa askeri kabiliyetleriyle öne çıkacak, Mehmed'in devlete hakim olmasıyla birlikte Ordu yönetiminde kendisini gösterecek, Osmanlı Devleti'nin hiç görmediği büyüklükte bir donanmanın kurulmasına önderlik edecektir. Ama, geçmişte yaptığı bir hata, bu hatayı Mehmed için yapmış olsa da, onun peşini bırakmayacaktır.
 • Mehmed Bir Cihan Fatihi - İsmail Demirci - Şehzade Orhan Kimdir?
  Oyuncu:
  İsmail Demirci
  Rolü:
  Şehzade Orhan
  Karakter Açıklaması:
  Osmanlı tahtının bir diğer adayı olan Şehzade Orhan, Konstantinopolis'te İmparator Konstantinos'un esiridir. Osmanlı'da iç karışıklığa sebep olma ihtimaline karşılık Osmanlı İmparatorluğu her sene Bizans'a yüklüce bir meblağ verip onu sınırları dışında tutmaktadır. Ancak Murad Han'ın ölmesi işleri değiştirir, tahta geçme sırasının kendisine geldiğini düşünür. Bu uğurda herkesle özellikle de Mehmed'le savaşmaya hazırdır.
 • Mehmed Bir Cihan Fatihi - Serdar Orçin - Demetrios Kimdir?
  Oyuncu:
  Serdar Orçin
  Rolü:
  Demetrios
  Karakter Açıklaması:
  İmparator Konstantinos'un kardeşi, Bizans ordularının kumandanıdır. Ağabeyine karşı içten içe duyduğu haset zamanla yeşerecek ve Bizans tahtına oturma hayalleri kurmasına yol açacaktır.
 • Mehmed Bir Cihan Fatihi - Toprak Sağlam - Teodora Kimdir?
  Oyuncu:
  Toprak Sağlam
  Rolü:
  Teodora
  Karakter Açıklaması:
  Pontus Prensesi olarak geldiği Konstantinopolis'te Demetrios'la tanışmış ve birbirlerine aşık olmuşlardır. Demetrios'tan evlenme teklifi alır, böylece Bizans Prensesi, belki de bir zaman sonra Bizans İmparatoriçesi olma şansı doğmuştur. Bunun için Demetrios'u İmparator olmaya ikna etmesi gerekmektedir. Ve tüm bunların ardında Teodora'nın bambaşka gizemli bir yüzü vardır.
 • Mehmed Bir Cihan Fatihi - Yavuz Sepetçi - Notaras Kimdir?
  Oyuncu:
  Yavuz Sepetçi
  Rolü:
  Notaras
  Karakter Açıklaması:
  Bizans Mega Dükü, Eleni'nin babası
 • Mehmed Bir Cihan Fatihi - Mert Yazıcıoğlu - Korkut Kimdir?
  Oyuncu:
  Mert Yazıcıoğlu
  Rolü:
  Korkut
  Karakter Açıklaması:
  Sıradan bir Yeniçeri askeriyken Veziriazam Çandarlı Halil Paşa'nın kızı Esleme'ye aşık olmasıyla hayatı tepetaklak olacaktır. Artık onun için savaş, yalnızca muharebelerde kılıç sallamak değil, aşkı için her türlü zorluğa göğüs germek olacaktır.
 • Mehmed Bir Cihan Fatihi - Leyla Tanlar - Esleme Kimdir?
  Oyuncu:
  Leyla Tanlar
  Rolü:
  Esleme
  Karakter Açıklaması:
  Çandarlı Halil Paşa'nın küçük kızıdır. İçinde kötülük barındırmayan, temiz yürekli bir kızdır. Korkut adında bir yeniçeriye aşık olmasıyla aşkın ne menem bir duygu olduğunu fark edecek ve saf yüreği zamanla yangın yerine dönecektir.
 • Mehmed Bir Cihan Fatihi - Ergun Kuyucu - Kurtçu Doğan Kimdir?
  Oyuncu:
  Ergun Kuyucu
  Rolü:
  Kurtçu Doğan
  Karakter Açıklaması:
  Yeniçeri ağası
 • Mehmed Bir Cihan Fatihi - Recep Güneysu - Menas Kimdir?
  Oyuncu:
  Recep Güneysu
  Rolü:
  Menas
  Karakter Açıklaması:
  Bizans casusu, Evdokya ile birlikte çalışıyor.
 • Mehmed Bir Cihan Fatihi - İlhan Şen Kimdir?
  Oyuncu:
  İlhan Şen
 • Mehmed Bir Cihan Fatihi - Volga Sorgu Kimdir?
  Oyuncu:
  Volga Sorgu
  Karakter Açıklaması:
  Delibaş'ın adamı
 • Mehmed Bir Cihan Fatihi - Yiğit Mergen - Mehmed (Küçüklüğü) Kimdir?
  Oyuncu:
  Yiğit Mergen
  Rolü:
  Mehmed (Küçüklüğü)
  Karakter Açıklaması:
  Çocuk Oyuncu
 • Mehmed Bir Cihan Fatihi - Taner Birsel - Sultan 2. Murad Kimdir?
  Oyuncu:
  Taner Birsel
  Rolü:
  Sultan 2. Murad
 • Mehmed Bir Cihan Fatihi - Meral Çetinkaya - Daye Hatun Kimdir?
  Oyuncu:
  Meral Çetinkaya
  Rolü:
  Daye Hatun
 • Mehmed Bir Cihan Fatihi - Hamit Narinç Kimdir?
  Oyuncu:
  Hamit Narinç
 • Mehmed Bir Cihan Fatihi - Janbi Ceylan Kimdir?
  Oyuncu:
  Janbi Ceylan
 • Mehmed Bir Cihan Fatihi - Altan Erkekli - Mimar Muslihuddin Kimdir?
  Oyuncu:
  Altan Erkekli
  Rolü:
  Mimar Muslihuddin
 • Mehmed Bir Cihan Fatihi - Bahtiyar Engin - Keşiş Genadios Kimdir?
  Oyuncu:
  Bahtiyar Engin
  Rolü:
  Keşiş Genadios
 • Mehmed Bir Cihan Fatihi - Bengi Öztürk - Firuze Kimdir?
  Oyuncu:
  Bengi Öztürk
  Rolü:
  Firuze
  Karakter Açıklaması:
  Sultan Murad'ın cariyesi, Leyla'nın arkadaşı
 • Mehmed Bir Cihan Fatihi - Berkan Şal - Toraman Kimdir?
  Oyuncu:
  Berkan Şal
  Rolü:
  Toraman
 • Mehmed Bir Cihan Fatihi - Mehmet Atay - Akşemseddin Kimdir?
  Oyuncu:
  Mehmet Atay
  Rolü:
  Akşemseddin
  Karakter Açıklaması:
  Sultan Mehmed Han'ın akıl hocası, gönül dostu. Devlet işlerinin Mehmed Han'ı en bunalttığı zamanlarda, Allah’ın adıyla ona yol gösteren bilge kişi.
 • Mehmed Bir Cihan Fatihi - Erol Afşin - Çandarlı Süleyman Kimdir?
  Oyuncu:
  Erol Afşin
  Rolü:
  Çandarlı Süleyman
  Karakter Açıklaması:
  Çandarlı Halil Paşa'nın oğlu, Melike ve Esleme'nin abisi
 • Mehmed Bir Cihan Fatihi - Eşref Seyitoğlu - Hüseyin Kimdir?
  Oyuncu:
  Eşref Seyitoğlu
  Rolü:
  Hüseyin

Mehmed Bir Cihan Fatihi
0
Editör Ol
30
Yorum Yaz
5.8
5.8 / 10 0
19 Oy
Mehmed Bir Cihan Fatihi Oyuncuları
RSSFacebookTwitterGoogleYouTubeInstagram
Yazılım ve Tasarım: Tekin Medya